Za túto sumu sa chcú kňazi vykúpiť.

17.02.2016 14:32

Arcidiecéza sa ospravedlnila za sexuálne zneužívanie.

Arcidiecéza sa ospravedlnila za sexuálne zneužívanie.

Autor: Ilustračná, TASR

 

Ospravedlnenie za zneužívanie: Za túto sumu sa chcú kňazi vykúpiť.

Škandály, ktoré otriasajú americkou verejnosťou už desaťročia, sa dostali na povrch. Obete dostanú aspoň čiastočné zadosťučinenie, za skutky, ktoré na nich páchali duchovní a cirkev to roky tajila.

Federálny sudca v pondelok schválil plán rímskokatolíckej arcidiecézy v Milwaukee, ktorý zahŕňa vysporiadanie sa s obeťami sexuálneho zneužívania, ktorá bola na nich páchaná zo strany kňazov. Informovala o tom agentúra Reuters. 330 obetiam sexuálneho zneužívania bude vyplatené 21 milióna dolárov, čo je v prepočte takmer 19 a pol milióna eur, schválil to americký sudca Susan Kelley.

Katolícka cirkev v USA bola zasiahnutá sériou obvinení zo sexuálneho zneužívania, v priebehu dvoch desaťročí, týkala sa predovšetkým duchovných. Škandály stáli americkú Katolícku cirkev asi 3 miliardy dolárov a diecézu v Milwaukee to dohnalo až k bankrotu.

 

Dokazujúce dokumenty
Arcibiskup Jerome Listecki sa obetiam zneužívania ospravedlnil. "Neexistuje žiadne riešenie, ktoré by dokázalo vrátiť späť, to čo sa stalo, čo obete stratili a čo si ich rodiny vytrpeli," povedal. Arcidiecézy v júli 2014 preukázali stovky dokumentov, ktoré dokazujú, že cirkevní hodnostári z Milwaukee poskytovali finančné prostriedky, v rámci ochrany pedofilných kňazov. To sa dialo v priebehu vyše desaťročného trvania sexuálnych škandálov.

Niekoľko obetí sexuálneho zneužívania sa zúčastnilo aj vypočúvania na súde a pri tom bolo počuť, ako jeden zo svedkom zašepkal: "Verím v Boha a vyššie bytie, ale táto Cirkev, by sa podľa môjho názoru nemala dostať z bankrotu. Toto nie je cirkev, ktorú začal Ježiš."

 

Nedostanú spravodlivosť všetci
Celkovo budú vyplatené rôzne sumy peňazí 330 obetiam z celkovo 579 ľudí, ktorí podali žalobu sexuálne zneužívanie. Zostávajúce 249 prípadov nebolo preukázaných. Arcidiecéza takisto vyčlenila 500 tisíc dolárov na fond, ktorý sa má zaoberať terapiou a poradenstvom pre zneužívaných.

Autor: Pluska.sk/ip

Silvia|17.02.16

Nikdy sa im to nepodarí..vykúpiť sa z týchto zločinov. Pán Boh ich bude súdiť spravodlivo každého jedného z nich. Vôbec tomu nerozumiem kto má to pravo rozhodovať o tom, komu bolo viac či menej ubližené, a podľa toho dostanú finančné odškodnenie, čo to nikdy tu chybu nenapraví. Sexualne zneužívanie je ako vražda, kde nastáva ubíjanie duše, čo nikdy tá osoba nezabudne. Môže odpustiť, ale nezabudne. Neviem ako to vidí náš Pán Boh,ale v kažom prípade je to hrozný zločin. A najviac toho napachala katolícka cirkev, katolícky kňazi. Mala by úplne zaniknúť aj s pápežom. Fuj hanba im! A zatvárať si oči pred pravdou, to je take ľahké a povedať si mňa sa to netýka. Týka sa to nás všetých, pretože nás všetkých zneužili. Niektorých telesne, iných psychicky a mnohokrát aj fyzicky. Nebyť pani Laury aj duše by nám zobrala tá akože svätá katolícka cirkev. Upokojujúce je len to že Pán Boh bude súdiť spravodlivo. Niektorých skôr iných neskôr. Ľúbim Ťa Bože môj.

Kontakt