Vatikánom otriasol ďalší škandál: Drogy a homosexuálne orgie, pápež zúri!

14.07.2017 11:58

Vatikánom otriasol ďalší škandál: Drogy a homosexuálne orgie, pápež zúri!

Francesco Coccopalmerio

Francesco Coccopalmerio
09.07.2017 12:20

 

VATIKÁN - Vatikánom čelí ďalšiemu škandálu. V byte jedného z najbližších spolupracovníkov pápeža objavili niekoľko zdrogovaných mužov oddávajúcich sa homosexuálnym orgiám. Byt patrí kardinálovi Francescovi Coccopalmeriovi. Hlavným aktérom bol tajomník kardinála 50-ročný Luigi Capozzi, ktorý byt využíva.
Keď polícia vtrhla do bytu, našli Capozziho ako sa oddáva sexuálnym hrátkam s inými mužmi. Bol pritom viditeľne pod vplyvom neznámej drogy. O prípade informoval taliansky denník Il Fatto Quotidiano. Na to, že do bytu chodia a podozrivo vyzerajúce osoby, upozornili susedia.
Kvôli drogám Capozzi čelí obvineniu, no do väzenia ho zatiaľ neposlali. Odviezli ho na odvykačku do jednej z rímskych nemocníc. Byt patrí pod Kongregáciu pre náuku viery, ktorá má za úlohu riešiť prípady sexuálneho zneužívania v cirkvi. Francesco Coccopalmerio je prefektom Pápežskej rady pre výklad legislatívnych textov.
K pašovaniu drog do Vatikánu mali využívať auto s vatikánskou značkou. Talianska polícia totiž tieto luxusné vozidlá nekontroluje. Škandál s homosexuálnymi orgiami sa objavil len deň potom, čo austrálska polícia obvinila kňaza Georgea Pella za zneužívanie detí v 70. a 80. rokoch.
Pápež František vyjadril nad prípadom obrovské rozhorčenie. Zvažuje, že požiada kardinála Coccopalmeria, aby na svoju funkciu rezignoval. Vo svojej funkcii mal ostať do svojej osemdesiatky. Ostáva mu tak necelý rok.

 

Vatikán čelí obrovskému škandálu. V byte patriacemu cirkvi sa konala gay párty plná drog.

Vatikánska polícia vykonala pred niekoľkými dňami neďaleko Ríma raziu v byte patriacom vatikánskej Kongregácii pre náuku viery.
V čase zásahu sa v byte práve konala gay párty spojená s užívaním drog. Ako prvý o tom informoval taliansky denník Il Fatto Quotidiano.

Polícia neuviedla, kto v byte býva, ale podľa talianskej tlače je jeho užívateľom tajomník kardinála Francesca Coccopalmeria, ktorý je osobným poradcom pápeža Františka a predsedom Pápežskej rady pre legislatívne texty.

Kongregácia pre náuku viery sa okrem svojho základného poslania – dohľadu nad dodržiavaním katolíckej doktríny vo veciach viery a mravov – teraz zaoberá aj prípadmi kňazov, ktorí boli obvinení zo sexuálneho zneužívania maloletých. Ako informoval denník Il Fatto Quotidiano, polícia podnikla svoju raziu koncom júna – po tom, ako sa susedia sťažovali na neobvyklé správanie častých nočných návštevníkov inkriminovaného bytu. Polícia na mieste zadržala jedného kňaza, jeho meno však nezverejnila.

Zadržaného následne hospitalizovali kvôli detoxikácii po požití drog. Podrobil sa aj výsluchu – zrejme v súvislosti s držaním drog, keďže homosexuálny styk je vo vatikánskom štáte legálny. Muža poslali do jedného z kláštorov v Taliansku, aby „sa duchovne stíšil“. Miestne médiá napísali, že nedávno sa zvažovalo jeho vymenovanie za biskupa. Jeho povýšenie v cirkvi je však teraz málo pravdepodobné – nielen v súvislosti so spomínaným incidentom, ale aj preto, že sa predtým údajne dvakrát predávkoval drogami.

Talianske médiá pripomenuli, že v krátkom čase ide o ďalší sexuálny škandál, ktorý otriasol Vatikánom. Nedávno bol totiž vo svojej vlasti zo sexuálneho zneužívania maloletých obvinený austrálsky kardinál a pokladník Vatikánu George Pell. Pápež o tomto prípade vie a poskytol Pellovi voľno, aby mohol vo svojej vlasti predstúpiť pred súd. Vatikán zdôraznil, že Pell nerezignoval na funkcie, ktoré vo Svätej stolici zastáva.

zdroj:TASR