Satanizmu podľahnú intelektuáli, umelci aj psychopati. Čo všetko urobia v mene diabla?

27.09.2016 20:42

Satanizmu podľahnú intelektuáli, umelci aj psychopati. Čo všetko urobia v mene diabla?

Niektorí psychopati potrebujú dať svojim násilným činom tajomnú príchuť a spájajú ich s temným kultom. Satan je zároveň vďačnou témou umelcov.

Tajomní: Zvláštne rituály,  v ktorých hrá významnú úlohu  krv alebo jej symbolika a sex,  vyvolávajú v mnohých ľuďoch  strach a odmietanie.
 

Tajomní: Zvláštne rituály, v ktorých hrá významnú úlohu krv alebo jej symbolika a sex, vyvolávajú v mnohých ľuďoch strach a odmietanie.Foto: Profimedia.sk

Máločo v spoločnosti vyvolá takú hrôzu, ako keď je brutálny masaker spojený so satanizmom. To je aj prípad devätnásťročnej Američanky Mirandy Barbourovej, ktorá čelí obvineniu z vraždy.

To však nie je všetko, čím chladnokrvná tínedžerka vzbudila pozornosť. Z väzenia poskytla pensylvánskemu denníku Daily Item rozhovor, v ktorom tvrdí, že sa stala členkou satanistického kultu a zavraždila ďalších najmenej dvadsaťdva ľudí. Mnohí jej vyhláseniam neveria, považujú ich len za pokus pritiahnuť pozornosť. Naozaj jej vražednú ruku viedol satan?

 

Vyrovnaná beštia

Momentálne je devätnásťročná Miranda obvinená z vraždy Troya LeFerrara, ktorého našli dobodaného vlani jedenásteho novembra. Mladá Američanka si s mužom dohodla schôdzku cez internetovú stránku Craigslist, aby mu za sto dolárov poskytla sexuálne služby.

Vlákala ho do auta a tam s manželovou pomocou nič netušiacemu chlipníkovi zasadila dvadsať bodných rán nožom. Prečo, nie je jasné. Ani to, prečo sa novinárovi Francisovi Scarellovi priznala k ďalším vraždám, ktorých podľa jej slov bolo „menej ako sto“.

Páchala ich údajne od trinástich na Aljaške, v Texase, v Severnej Karolíne a v Kalifornii. O svojom búrlivom živote, počas ktorého sa vraj ako štvorročná stala obeťou znásilnenia a o deväť rokov podstúpila interrupciu, vypovedala rovnako pokojne ako o vraždení.

„Bola veľmi pokorná a veľmi mierna. Hovorila tichým hlasom, pričom ani raz nezaváhala. Povedal som Mirande: ,Teraz, keď tu sedíš, máš vôbec nejaké výčitky svedomia?‘ A ona na to: ,Vôbec žiadne‘,“ opisuje stretnutie so sériovou vrahyňou Francis Scarell.

„Viem, že v priebehu dvadsiatich rokov by sa mi pravdepodobne naskytla príležitosť dostať sa z väzenia a ja nechcem, aby sa niečo také stalo,“ povedala Barbourová pre Daily Item a bez škrupúľ suverénne dodala: „Keby ma prepustili, urobila by som to znovu.“

Posadnutá mládež

Prívrženkyňou satanistického kultu sa vraj stala pred šiestimi rokmi. Mala len trinásť a za sebou niekoľko životných tráum. Podpísali sa pod jej vraždenie alebo ju len priviedli do skupiny satanistov, ktorí s dospievajúcou dievčinou manipulovali? Naozaj existujú satanistické spolky, ktoré nabádajú svojich členov na podobné násilnosti?

Aj keď by mnohí veriaci na satanistov najradšej našili všetky zverstvá, ktoré sa vo svete páchajú, odpoveď nie je jednoduchá. Miranda zďaleka nie je jediná, ktorej zločiny verejnosť spája s kultom pána temnôt. Pred šiestimi rokmi otriasol verejnosťou ešte brutálnejší prípad. Mladí ruskí vyznávači diabla, združení okolo bývalého člena cirkevného zboru Nikolaja Ogolobjaka, rituálne zabili, upiekli a zjedli časti tiel štyroch tínedžerov.

„Snažil som sa obrátiť na Boha, ale nevynieslo mi to peniaze. Keď som sa začal modliť k diablovi, zmenilo sa to k lepšiemu,“ citovali ruské médiá jedného zo satanistov. Vedomosti o kultoch a rituáloch získavali hlavne cez internet a skúšali ich v praxi. Najprv obetovali zvieratá - psy, mačky, potkany. A potom došlo aj na ľudské obete.

Ogolobjakova skupina večer 28. júna 2008 pozvala dve tínedžerky na cintorín a neskôr k ohňu. Každému z dievčat tam zasadili 666 bodných rán, telá zohavili a jednotlivé časti, ako srdcia či jazyky, vykrojili, opiekli a zjedli. O dva dni sa zopakoval rovnaký scenár s ďalšími dvoma obeťami.

Aj u nás vlani traja stredoškoláci z Liptovského Mikuláša kuchynskými nožmi dobodali taxikára. Povrávalo sa, že za ich ohavným činom môže byť satanizmus. Jeden z podozrivých, Alexander, na sociálnej sieti vystupoval pod priezviskom, ktoré používa Anton Szandor La Vey, autor kontroverznej Satanovej biblie.

Dôraz na sebarealizáciu

„Vďaka internetu či konkrétne sociálnym sieťam si mnohé drobné satanistické skupiny hľadajú stúpencov medzi veľmi mladými ľuďmi, ktorí tak našli nový impulz vzbury voči spoločnosti a oficiálnym náboženstvám,“ vysvetľuje kultúrna antropologička Katarína Nádaská.

Satanizmus rozhodne nie je ucelená organizácia. Existuje veľa prúdov a smerov. „Nemajú jednotnú posvätnú knihu ani vodcu. V náboženskom satanizme sa satan uctieva ako duchovná bytosť, ktorá dáva silu svojim vyznávačom. Väčšina náboženských satanistov má negatívne skúsenosti s kresťanstvom."

"Z histórie vieme, že náboženskí satanisti mali v staroveku veľmi silný kult lilith. Prvé väčšie satanistické prúdy pochádzajú zo stredovekej Európy, najmä z Francúzska a Anglicka. Vyznačovali sa iniciačnými rituálmi, uctievaním satana ako boha, napodobňovaním katolíckej omše satanskou omšou, obradu krstu a poslednej večere,“ opisuje Nádaská.

Najznámejšími predstaviteľmi moderného satanizmu sú anglický okultista, spisovateľ a filozof Aleister Crowley a americký veľkňaz Satanovej cirkvi Szandor LaVey. Prvý menovaný je autorom nábožensko-filozofického smeru s názvom Thelema, ktorej hlavnou myšlienkou je veta: „Rob, čo chceš, nech je jediným tvojím zákonom!“

Niektoré Crowleyho magické rituály využívali sexuálne praktiky aj drogy. LaVeyov satanizmus vychádza zo sociálneho darwinizmu a z myšlienok nemeckého filozofa Friedricha Nietzscheho. Dôraz kladie na rozvoj osobnosti, sebarealizáciu.

„Satanova cirkev je svetová organizácia a má prísne hierarchické usporiadanie so sympatizantmi, s veriacimi, diakonmi, kňazmi, biskupmi a s najvyšším kňazom, ktorý je vodcom cirkvi,“ dodáva Katarína Nádaská. Prvé prikázanie tejto cirkvi znie: „Satan znamená ukájanie svojich chúťok, nie odriekanie!“

Ani v jednom zo spomínaných smerov sa však nehovorí o násilí voči iným ľuďom. „Vo Fínsku sídli Temple of Psychic Young - Chrám psychickej mladosti. Tento smer propagujú najmä umelci - hudobníci, filmári, výtvarníci, literáti. Významný je aj prúd luciferiánov, ku ktorému inklinujú najmä talianski a španielski intelektuáli.

Nachádzajú inšpiráciu v Luciferovi ako inteligentnej duchovnej bytosti, ktorá sa postavila voči Bohu. Samozrejme, v každej krajine je pomerne špecifická situácia v oblasti satanizmu. Okrem Satanovej cirkvi, ktorá funguje aj na Slovensku, je tu aj veľa drobných satanských spolkov na lokálnych úrovniach,“ dodáva odborníčka.

Prípady pre psychiatra

Po stáročia vzniká okolo satanizmu mnoho tajomna. „Napríklad za vlády Ľudovíta XIV. vzniklo viacero opisov satanistických obradov a omší.

O súčasných rituáloch a liturgii náboženského satanizmu vedia len priami účastníci obradov. V každom prípade pracujú s krvou, ktorá má výraznú funkciu. Niekedy si vystačia len so symbolikou krvi. Významnú funkciu v rituáloch zohráva aj duchovný aspekt sexu,“ opisuje Katarína Nádaská.

To však neznamená, že každý stúpenec satanistickej organizácie je neviazaný sexuálny zvrhlík, deviant a kriminálnik. Vodcovia svetových satanistických spoločností svojich stúpencov rozhodne nepodporujú v tom, aby páchali násilie na iných ľuďoch.

Často je to skôr naopak - k satanizmu sa hlásia ľudia, ktorí chcú revoltovať, šokovať, prípadne inklinujú k trestnej činnosti, ako sú krádeže, vandalizmus či týranie zvierat.

A práve v satanizme našli ospravedlnenie svojich pohnútok. „K satanizmu sa hlásia aj psychopatické a sociopatické osoby. Buď chcú sami páchať násilné činy, alebo dokonca navádzajú iných mladých ľudí na závažnú trestnú činnosť, ako je týranie zvierat a ľudí, ba až vraždy. Tvrdia, že im to prikázal satan alebo konajú na jeho počesť. To je už úloha pre psychiatrov, aby posúdili duševný stav takéhoto jedinca,“ pripomína Nádaská.

Aj v prípade Američanky Mirandy Barbourovej bude mať zrejme hlavné slovo psychiater. Ak aj vstúpila do satanského kultu, podľa všetkého životné traumy poznamenali jej psychiku natoľko, že satanizmom len zastierala svoje násilné pohnútky a nedostatok empatie.

Pod vplyvom hudby

Satan je vďačnou témou umelcov. Objavuje sa v literatúre, vo filmoch, výtvarnom umení, ale najemotívnejšie pôsobí jeho hudobné zobrazovanie. Prvou kapelou, ktorá sa otvorene hlásila k satanizmu a začala používať jeho symboly, bola britská formácia Venom. Rolling Stones naspievali skladbu Sympathy For The Devil, Ozzy Osbourne aj jeho pôvodná kapela Black Sabbath sa v textoch venovali okultizmu a čiernej mágii.

AC/DC a mnoho blackmetalových kapiel, ako napríklad švédske formácie Bathory a Marduk, nahrali piesne o satanovi a jeho uctievaní. Médiá bili na poplach a na verejnosť prenikali správy o tom, ako niektorí tínedžeri pod vplyvom satanistickej hudby sa dopúšťali násilností na iných i na sebe.

Opletačky so zákonom pre uctievanie satana a ovplyvňovanie mládeže mali aj Judas Priest. Zažalovali ich rodičia dvoch amerických chlapcov, ktorí údajne v roku 1985 spáchali samovraždu po tom, ako si vypočuli podprahové posolstvo v piesni kapely. To znelo: „Do it“ - „Urob to“.

Poškodená strana v obžalobe tvrdila, že Judas Priest uctievajú satanizmus a samovraždy a v skladbách na albume Stained Class používajú podvedomé odkazy. Satanské posolstvá, ktoré vraj negatívne ovplyvňujú mládež, objavili predstavitelia cirkvi aj v zdanlivo nevinných skladbách - ak sa pustia odzadu dopredu. Táto technika sa nazýva backmasking.

Autor: Monika Mikulcová