Najväčšie sexuálne škandály katolíckych kňazov: Koľko ďalších cirkev tají?

15.04.2016 12:20

Najväčšie pedofilné kauzy siahajú do vysokých vatikánskych postov. Foto: ČTK

Najväčšie sexuálne škandály katolíckych kňazov: Koľko ďalších cirkev tají?

15.04.2016 

Vedel o pedofílii kňazov Ján Pavol II.? Niektorí kňazi si myslia, že sexuálne zneužívanie malých detí nespadá striktne pod celibát, a teda by nemalo byť postihnuteľné či odsudzované.

V rozhovore pre austrálsky časopis to vyhlásil bývalý biskup Geoffrey Robinson. Robinson sa v Austrálii dlhé roky snaží pomáhať obetiam sexuálneho zneužívania zo strany katolíckych kňazov.

Najväčším predstaviteľom katolíckej cirkvi, ktorí pôsobia priamo vo Vatikáne, alebo na čele najväčších biskupstiev sveta, sa často vyčíta, že aj keď vedia o sexuálnych prešľapoch svojich podriadených kňazov, mlčia o nich. Dúfajú, že sa kňazi napravia, alebo tiež nepovažujú dodržiavanie celibátu za dôležité? Ako však vysvetľujú zastieranie prípadov, v ktorých boli zneužité malé deti?

 

Chcel, aby sa pred súd postavil pápež.

Každý si môže so svojim životom nakladať, ako uzná za vhodné. Teológovia a veriaci sa však zhodujú na tom, že ak pred rodinou, blízkymi, predstaviteľmi cirkvi a všetkými veriacimi kňazi zložia celoživotný sľub čistoty, k hrubým prešľapom by nemalo dochádzať.

Najmä preto, že duchovní tieto sľuby skladajú dobrovoľne. Dokonca bol spochybnený proces blahorečenia ľuďmi milovaného pápeža Jána Pavla II., podľa neprajníkov totiž vedel o nechutných kauzách svojich podriadených a nezasiahol.

Už v roku 2010 bolo za sexuálne zneužívanie neplnoletých v Taliansku odsúdených 130 kňazov. V Rakúsku dokonca 837 ľudí nahlásilo sexuálne a fyzické obťažovanie z rádov božích služobníkov a mníchov.

Tieto čísla sa rapídne zvyšujú v Nemecku, Holandsku a v USA, kde dokonca právnik McMurry podal žiadosť na predvolanie pápeža Benedikta, ktorý mal svedčiť v prípadoch pedofilných kňazov. Keďže má pápež najvyššiu cirkevnú funkciu, súd ho predvolať nemohol.

 

Využívajú cirkevné peniaze.

Amerického kňaza Kevin Graya obvinili, že zneužil 1,3 milióna dolárov, za ktoré si kupoval drahé autá a spoločnosť mužských prostitútov. Rovnakými prehreškami sa môže „pýšiť“ korzický kňaz odsúdený na tri roky väzenia. Prezývajú ho „Otec Playboy“, pretože ukradol v prepočte viac ako 2 milióny eur, ktoré mal uložené na 28 bankových účtoch po celom svete.

Mal milenky a jazdil na Ferrari. Bývalý pápežský ceremoniár Angelo Balducci dohadzoval 29 ročnému vatikánskemu zboristovi služby prostitútov. Z policajných odposluchov vyplýva, že Balducci takto sprostredkoval desiatky milencov, z ktorých jeden dokonca študoval v teologickom seminári.

Týmito zväčša finančnými a osobnými sexuálnymi kauzami uškodili kňazi jedine sebe a Vatikánu. Čo však s tými, ktorí zneužívajú malé deti, často nie staršie ako 5 rokov?

 

Nezastaví ich ani hendikep.

Excesy so zneužívaním detí sa objavujú v nemeckej tlači takmer denne. Začalo sa to na prestížnom jezuitskom gymnáziu v Berlíne, pokračovalo v ďalších nemeckých veľkých mestách. Mnoho z odhalených prípadov spadá do obdobia, kedy bol pápežom Joseph Ratzinger.

Ten vraj dokonca ututlal zneužívanie 200 hluchých detí v USA, keď Vatikán nepodnikol v tejto kauze podľa denníka New York Times vôbec nič. Niekoľko vtedajších amerických biskupov Benedikta varovalo, že americký kňaz zneužíva nepočujúcich, a že to môže cirkev priviesť do nepríjemnej situácie.

 

„Drobná intímna činnosť“.

Vatikán nemá, alebo nezverejňuje, presné oficiálne čísla zatknutých a odsúdených kňazov z pedofílie a sexuálneho zneužívania maloletých. Ak preniknú niektoré prípady do médií, číta sa o nich veľmi ťažko. Nútenie malých chlapcov a dievčat k orálnemu a análnemu styku, nevhodné obchytkávanie počas súkromných hodín náboženstva, nútenie malých miništrantov do homosexuálnych praktík.

Špecializovaný súd v Belgicku v oficiálnej správe priznal, že od svojho zriadenia dostal 190 trestných oznámení na sexuálne zneužívanie kňazmi, v ktorých niektoré obete mali len 2 roky.

Na sedem rokov väzenia odsúdil nemecký súd bývalého katolíckeho kňaza za to, že počas vyše desiatich rokov sexuálne zneužil deti vyše 150-krát. Bývalý biskup Roger Vangheluwe se v belgickej televízii priznal, že zneužíval svojich dvoch synovcov.

Dopodrobna opísal, že zneužívanie prvého chlapca sa začalo, keď mal len 5 rokov. Vangheluwe vyhlásil, že ku chlapcovi nebol násilnícky a mal pocit, že chlapcovi sa styk s ním páči. Kňazstva sa vzdať nemienil, 13 rokov zneužívania synovcov bola podľa neho len „drobná intímna činnosť“.

 

Nielen sexuálne škandály.

Najväčšie knižné vydavateľstvo v Nemecku Weltbild, ktoré vlastní nemecká katolícka cirkev, zarába na porne a erotickej literatúre. Ponúka 2 500 titulov s touto tematikou, doplnenou o satanistické dielka a tituly zaoberajúce sa čiernou mágiou.

Obrovský škandál otriasol katolíckou cirkvou v Španielsku. Pred súd sa postavili mníšky, kňazi a lekári, ktorí po narodení odobrali matkám bez ich vedomia deti s tým, že zomreli.

Následne ich nelegálne predávali adoptívnym rodinám. Úrady evidujú až 1500 prípadov, matky o svojich stále živých deťoch nemusia vedieť.

Autor: plus7dni.sk/ Bed

 

Prevzaté komentáre k tomuto článku:

...a tato cirkev chce ucit o rodine ?..

..ved su to hajzlicii a ovela horsi, ako ti, co sedia v base....

..cirkev odjakziva kryje vlastne zvratky a spinu,...fuj...fuj..

Nič nové, čo by sme o černoprdelníkoch a ich svätských úmysloch nevedeli a toto je len špička ľadovca.

Kontakt