Geológ z Československa našiel v hrobke Ježiša kontroverzný dôkaz.

24.04.2015 16:32

Geológ z Československa našiel v hrobke Ježiša kontroverzný dôkaz: Cirkev bude peniť!  

Geológ z Československa našiel v hrobke Ježiša kontroverzný dôkaz: Cirkev bude peniť!

22.04.2015

JERUZALEM – Posledné miesto odpočinku Ježiša Nazaretského je sporným bodom v diskusiách vedcov i teológov. Geológ Aryeh Shimron (79), narodený v bývalom Československu, tvrdí, že má „prakticky jasný dôkaz“ o tom, že Ježiš spolu so svojou manželkou Máriou Magdalénou a synom Judahom leží v rodinnej hrobke vo východnom Jeruzaleme.

O tom, že Ježiš mal manželku a dieťa cirkev nechce ani počuť, preto v roku 2007, keď dokumentarista James Cameron na svetlo sveta pustil filmStratený Ježišov hrob, všetci sa proti týmto tvrdeniam rozhodli postaviť. Najčastejším argumentom proti názoru, že v Talpiote v deviatich rakviach ležia pozostatky „Ježiša, syna Jozefa“, Márie a ďalších spomenutých aj v Novom zákone, bol ten, že to boli v tom čase bežné mená a nemusí ísť o „toho“ Ježiša.

Doktor Shimron však pre prestížny denník New York Times na základe geochemických testov odhalil, prečo si myslí, že ide skutočne o hrob Ježiša Krista a jeho rodiny. „Jakub, syn Jozefa, brat Ježiša“, píše sa v aramejčine na pohrebnej škatuli, ktorú si podľa svedectiev kúpil v roku 1970 istý izraelský súkromný zberateľ starožitností. Táto škatuľa údajne poskytuje dôkaz.

Súdny spor, ktorý následne viedol Izraelský pamiatkový úrad so zberateľom, sa po viac ako desiatich rokoch skončil v roku 2012 rozhodnutím, že pravosť pozostatkov Ježišovho brata Jakuba sa nepodarilo vyvrátiť. Doktor Shimron teraz získal dôkazy o tom, že Jakubove pozostatky skutočne boli v rodinnej hrobke v Talpiote, kým ich získal dotyčný zberateľ.

Geológ z Československa našiel

Rozsiahly výskum hrobky, vrátane geochemických testov, je možný vďaka zemetraseniu z roku 363. Talpiotskú hrobku vtedy zaplavili nánosy bahna, ktoré úspešne hermeticky uzavreli celý priestor. Vo vákuu za „kameňom“ z hliny sa tak pozostatky udržali vo výbornom stave. Doktor Shimron sa hľadaniu Ježišovej hrobky v Jeruzaleme venuje už dvadsať rokov, podľa jeho slov má teraz konečne dôkazy.

Práve zvyšky bahna, presnejšie jeho zloženie a prítomnosť na Jakubových pozostatkoch, poukazujú na roky, v ktorých hrobka vznikla. Zároveň Jakubove pozostatky spolu s vrstvami rôznych materiálov v hrobke napovedajú, že by malo ísť skutočne o posledné miesto odpočinku Ježiša Krista a jeho rodiny. To však vylučuje zmŕtvychvstanie, preto väčšina odborníkov čaká na publikovanie podrobných analýz v certifikovaných periodikách.

TEXT: The Indipendent, New York Times/bap
Foto: SITA

Kontakt

045/540 1849

  • BOH VÁM RADÍ

   05.12.2018 

   Olej z austrálskeho čajovníka odnášať bude z vašeho vnútra všetky zápalové získanosti.

  • LAURA PRE VÁS

   23.11.2018 

   Charakter alebo necharakter?

 1. ĎAKUJEME TI BOŽE

  30.11.2018 

  1. Rýchla choroba

  2. Ďakujem za dobrého partnera
  3. Nový byt
  4. Zapálené očká

 2. 5. Cysta sa mi vďaka Tebe Bože stratila
 • ŽIVOTNÉ PRÍBEHY

  20.11.2018 

  Moje životné rozhodnutie.