Krádež citlivých dokumentov z Vatikánu.

17.02.2016 15:05

Krádež citlivých dokumentov z Vatikánu: Čo si o tom myslí František?

Pápež František otvorene vyjadril svoj názor na aktuálny vatikánsky škandál, ktorý sa týka krádeže citlivých dokumentov o finančných machináciách cirkvi.

Pápež František sa vyjadruje ku škandálu uniknutých dokumentov.

Pápež František sa vyjadruje ku škandálu uniknutých dokumentov.

Autor: ČTK

 

Pápež v nedeľu odsúdil nedávny únik citlivých vatikánskych dokumentov, opisujúcich finančné trestné činy vo vnútri Svätej stolice.

Pápež vo svojich prvých vyjadreniach o najnovšom škandále vo Vatikáne označil krádež materiálov za "zločin", ale zaviazal sa, že bude pokračovať v reformách.

 

Poľutovaniahodný čin
Pápež v nedeľu povedal pútnikom na Námestí svätého Petra, že zverejnenie dokumentov v dvoch knihách, vydaných minulý týždeň, bol "poľutovaniahodný čin, ktorý ničomu nepomohol". Knihy "Merchants in the Temple" (Kupci v chráme) autora Gianluigiho Nuzziho a "Avarizia" (Lakomstvo) autora Emiliana Fittipaldiho podrobne opisujú zlé hospodárenie, machinácie či údajnú chamtivosť vo Vatikáne. Knižné diela sú vnímané ako súčasť trpkých vnútorných bojov medzi reformátormi a starou gardou vo Vatikáne.

"Táto smutná záležitosť ma určite neodradí od reforiem, ktoré ja a moji spolupracovníci presadzujeme s podporou vás všetkých," povedal pápež jasajúcemu davu ľudí.

 

Šokujúce zistenia
Medzi odhaleniami v knihe "Kupci v chráme" Nuzzi uviedol napríklad aj to, že cena za vyhlásenie za svätého sa môže vyšplhať až na pol milióna dolárov. Autor opísal takisto príbeh hodnostára, ktorý dal zbúrať stenu svojho suseda, chorého a chradnúceho kňaza, aby zväčšil svoj byt.

Pápež zdôraznil, že dokumenty boli výsledkom reformného kurzu, ktorý začal uplatňovať, a že už sa zavádzajú opatrenia na vyriešenie týchto problémov. Podľa pápeža reformné snahy už priniesli plody.

"Ďakujem vám a prosím vás, aby ste sa za pápeža a za cirkev ďalej modlili bez toho, aby vás odhalenia rozhnevali," dodal pápež na Námestí svätého Petra.

 

Za krádež padali hlavy
Pápež František si pri nástupe do úradu určil za prioritu reformovanie vatikánskeho administratívneho aparátu známeho ako kúria - miesto intríg a klebiet, napísala v nedeľu tlačová agentúra AP.

Pápež v roku 2013 vymenoval komisiu ôsmich expertov, ktorí majú zhromaždiť informácie a poskytnúť odporúčania. V rámci vyšetrovania ukradnutých dokumentov zatkli dvoch bývalých členov tejto komisie.

Autor: TASR