Kňaz vodu káže a víno pije.

29.04.2015 15:47
Kňaz vodu káže a víno pije: Stará sa o ovečky alebo o penzión?!Toto je chalúpka farára Bohunického so záhradkou, garážou, jazierkom či sochami.Autor: Tatiana Fabová
 


ďalších  5 fotografií v galérii

23.08.2013, 10:00 | Katolícky kňaz Jozef Bohunický (56) vlastní v Trenčianskych Tepliciach obrovskú nehnuteľnosť, o čom svedčí aj výpis z listu vlastníctva.

Vilový dom s obrovskou upravenou záhradou je však zapísaný ako penzión. Podľa odhadu realitného agenta má jeho hacienda hodnotu približne pol milióna eur. O skromnosti sa pri tomto dome vôbec nedá hovoriť. Ide o stavbu s nádhernou záhradou s veľkosťou 2 791 m²Poloha je lukratívna, dom stojí takmer v centre kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Záhrada je upravená, nechýba garáž, alarm na dome, záhradné jazierko a sochy. Miestnych viac ako dom prekvapuje to, kto ho vlastní. Farár Jozef Bohunický cez týždeň býva v Hornej Strede na skromnej fare. To, že vlastní dom v Tepliciach však nepopiera.

„To nie je penzión, to je dom,“ bránil sa. V katastri nehnuteľností je však zapísaný ako penzión. Keď sa Nový Čas chce ísť ubytovať, zastihol v penzióne iba farárovu matku. „Mamina tam býva, ale načo to chcete riešiť? To tam stojí už trinásť rokov a ešte ste si to doteraz nevšimli? To sú súkromné veci. Nebývam tam sám, bývali tam rodičia. My sme predali dom, nejaké majetky, to je všetko,“ povedal.

Toto je chalúpka farára  Bohunického  so záhradkou, garážou, jazierkom či sochami. Toto je chalúpka farára Bohunického so záhradkou, garážou, jazierkom či sochami.Autor: Tatiana Michalková
Konateľ realitnej kancelárie z Prievidze Jozef Poljak povedal, že cena tohto domu sa začína od 350 000 €. „Prikláňam sa viac k cene až pol milióna eur alebo vyššej,“potvrdil Poljak. Kňazi, ktorí kážu o živote v skromnosti, však veľa nezarobia. Podľa nariadenia vlády z roku 2009 existuje stupnica základných platov duchovných, začínajú na 251 €, najviac však 662 € v hrubom.

Rozloha: 2 791 m2
Druh nehnuteľnost: penzión
Zastavaná plocha: 1 040 m2
Odhad ceny: 350 až 500-tisíc €

Farár dostal 10 rokov basy!

Pre podvod pri predaji cirkevných pozemkov si bývalý dekan a jeho spoločníčka odsedia roky v base. Žilinský krajský súd oboch aktérov pri odvolacom konaní nepodmienečne poslal do väzenia s najvyšším stupňom stráženia. Proti rozsudku neexistuje riadne oprávnené odvolanie.

Vladislav Saniga (vpravo) Vladislav Saniga (vpravo)Autor: Zuzana Kaplánová, mikulas.sk
Z kňaza sa vykľul podvodník. „Bol uznaný za vinného z obzvlášť závažného zločinu podvodu v spolupáchateľstve. Odsúdený bol zaradený do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia,“ povedala Anna Dudová-Záborská zo súdu. „Rozhodnutie je právoplatné, proti rozhodnutiu Krajského súdu v Žiline nie je možné podať riadny opravný prostriedok,“ dodala Dudová-Záborská. Pozemky patrili dovalovskej farnosti, ktorá mala za ich predaj dostať 420-tisíc eur.
Fara v Liptovskom Mikuláši, kde dekan pôsobil 10 rokov. Fara v Liptovskom Mikuláši, kde dekan pôsobil 10 rokov.Autor: Zuzana Kaplánová, mikulas.sk

Z nich však 150-tisíc € skončilo na účte Sanigu a konateľky realitky.Sanigu potrestala aj katolícka cirkev. „Diecézny biskup predbežným opatrením zabezpečil, že V. Saniga už nie je štatutárnym zástupcom žiadnej cirkevnej organizácie," uviedol kancelár Spišskej diecézy Peter Majda. Dekan bol preložený za duchovného v charite. Na farnosť previedol vlastný pozemok ako náhradu za chýbajúcu sumu z predaja. Sanigu čaká aj proces na cirkevnom súde.
Autor: Tatiana Fabová, Novy Cas, Zuzana Kaplanová