Jorge Mario Bergoglia.

13.07.2015 18:58

Jorge Mario Bergoglia.

Lucia | 13.07.2015

Narodil sa v Buenos Aires, Argentíne, Bergoglio pracoval krátko ako chemický technik a v nočnom klube ako vyhadzovač pred začatím seminárnych štúdií. Zatiaľ čo mnohí z Argentíny oslavujú zvolenie svojho krajana Jorge Mario Bergoglia ako pápeža, iní ho obviňujú z toho, že zohral pochybnú úlohu v argentínskej vojenskej diktatúre. Tam sú prominentné hlasy na oboch stranách debaty. Vďaka jednoduchému "Buonasera," pozdravil novozvolený pápež Francis veriacich v Ríme. Stretol sa s jasotom publika. Podobná slávnostná atmosféra bola v jeho vlasti v Argentíne. Aj keď nie všetci jasali.
"Nemôžem tomu uveriť. Som tak zúfalá a plná hnevu, že neviem, čo mám robiť," napísala sestra zosnulého kňaza mučenej obete Orlando Yorio v e-maily novinárovi Horaciovi Berbitskému. "Teraz dosiahol to, čo chcel."
"On," Graciela Yorio odkazuje, po moci-hladný muž, ktorý zradil svojho brata. Muž, ktorý nič nezrobil, aby zastavil dvoch veriacich pred zavretím vo väzení na päť mesiacov a mučením. "On" Je pápež Francis, potom ešte známy ako Jorge Mario Bergoglio, provinciál argentínskych jezuitov. Kniha Jalics napísaná v roku 1995 rozpráva iný príbeh. Yoria sa týka podobný príbeh na konci roka 1970. V tej dobe, "človek" mal meno: Bergoglio. "Poznám ľudí, ktorým on pomohol," povedal Yorio brat Rodolfo. "To je presne to, čo ukazuje jeho dve tváre a jeho blízkosť k vojenským silám. Bol majstrom v nejednoznačnosti." Obvinenie: "Keď niekoho armáda zabila, (Bergoglio) sa ho zbavili, keď oni zachránil niekoho, to bol on, kto zachránil." To je dôvod, prečo tam sú ľudia, ktorí ho vidia ako svätca, povedal Rodolfo. "A prečo tam sú iní, ktorí sa ho boja." Katolícka cirkev a pápež Francis boli obvinení z ticha a horšieho počas "špinavej vojny" vrážd a únosov, ktoré vládli v Argentínu 1976-1983.
Dôkazy sú útržkovité a sporné. Dokumenty boli zničené a mnohí z tých, ktorí boli obete alebo páchatelia zomreli v rokoch, ktoré nasledovali. Morálny argument je jasný, ale realita života v tej dobe dala mnoho ľudí v šedú pozíciu. Bolo to nebezpečné, v tej dobe hovoriť a hrozilo, že označené by bolo podvrátené. 
Jeho správanie počas tohto temného obdobia v argentínskej histórii bol tak nesvätý, že v roku 2000 argentínska katolícka cirkev sa sama verejne ospravedlnila. "Chceme, sa priznať pred Bohom za všetko, čo sme urobili zle," povedala argentínska Biskupská konferencia v tej dobe.
Ako hlava jezuitského rádu 1973-1979, Jorge Bergoglio - ako nový pápež - bol členom hierarachie v období, keď širšia katolícka cirkev kryla vojenskú vládu a vyzvala ich nasledovníkov byť vlasteneckí.
Bergoglio dvakrát odmietol svedčiť na súde o jeho úlohe ako vedúci jezuitského rádu. Keď sa nakoniec objavil pred sudcu v roku 2010, bol obvinený právnikmi, že bol vyhýbavý.
Hlavné obvinenia proti Bergoglio zahŕňajú únos dvoch jezuitských kňazov, Orland Yorio a Francisco Jalics, ktorí boli dôstojníkmi námorníctva v máji 1976 držaní v neľudských podmienkach za misijnú prácu, ktorú vykonali v slumoch v krajine, politicky riskantnéj činnosti.

Jeho hlavný žalobca je novinár Horacio Verbitsky, autor knihy o kostole s názvom "El Silencio" ("Ticho"), ktorý tvrdí, že Bergoglio stiahol ochranu na svoj rozkaz z dvoch kňazov, účinne dal vojenskú zelenú pre ich únos.
Nároky sú založené na rozhovoroch s Jalics, ktorý bol prepustený pre jeho utrpenie a neskôr sa presťahoval do nemeckého kláštora.

Začiatkom tohto týždňa, skupina so sídlom v USA s názvom biskup bilancovanie "vyzvala pápeža Františka ospravedlniť sa v utorok za to, čo sa volalo ochrana argentínskej cirkvi dvoch kňazov [Grassi a otec Napoleon Sasso], ktorí boli nakoniec odsúdení za zneužívanie detí."
Bishop Accountability co-riaditeľ Anne Doyle povedal AP: "Boli by sme znepokojení, keby to arcibiskup Bergoglio urobil v 60. rokoch a '70s. To by bolo smutné a znepokojujúce. Ale skutočnosť, že to urobil pred piatimi rokmi, keď ostatní biskupi v iných krajinách boli na stretnutiach obetí a vykonávali prísne zákony výkazníctva... " 

Zatiaľ čo bol silný obhájca chudobných, Bergogilio nebol ten, kto by "aktívne šiel von a riskoval sám seba na ich obranu v čase represií trestných vojenských diktatúr," povedal Sobrino. "Je známa, jeho spoluvina hierarchie s diktátormi. Bergoglio bol predstavený jezuitov v Argentíne 1973 - 1979, v rokoch zásadnej represie civilno-vojenskej genocídy. "

A zatiaľ čo Bergoglio nemal priamo spoluvinu za zločiny diktatúry, " zdá sa správne hovoriť ... Bergoglio sa dištancoval od ľudovej cirkvi, ktorá bola pre chudobným. [On] nebol [ako je El Salvador arcibiskup Oscar] Romero - oslavovaný za jeho obranu ľudských práv a zavraždený [pravicovými komandami smrťou v krajine] pri výkone svojej pastoračnej služby. Bergoglio sa nepredložil ako biskup Angelleli, argentínsky biskup zavraždený armádou v roku 1976. 
Tento človek je jedno hovado, čo znásiľňuje deti, ide dačo robiť s celibátom v cirkvi, také rozpráva a že každý 50 kňaz je pedofil, 2 percentá kňazov, alebo 50 000 kňazov, dobre vie, že na čele s...

RE: Lucia | 13.07.2015

http://dolezite.sk/Kardinal-Jorge-Mario-Bergoglio-a-Spinava-valka-Argentiny-0EfuDT.html
Našla som po česky stránku. Chcela som vyzvdihnúť, že má tento človek dve tváre. Robí zo seba svätca a je pravý opak.